Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde gerçekleşen askerî operasyon sonrası çıkan orman yangını, Elazığ'ın Arıcak ilçesi sınırına ulaştı. | Video haber: Şiyar Dicle.

17 Haziran 2021

Cudi Dağı, Dicle ve Dersim’de orman yangınları: ‘Nedeni askerî operasyonlar’

Şiyar Dicle

Özellikle yaz aylarında Şırnak’ın Cudi ve Gabar dağları ile Diyarbakır’ın Lice, Dicle ve Kulp ilçelerinde, Dersim’in ise Hozat ve Pülümür kırsalında kalan operasyon bölgelerinde sık sık orman yangınları çıkıyor

Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde gerçekleşen askerî operasyon sonrası çıkan orman yangını, Elazığ’ın Arıcak ilçesi sınırına ulaşırken, bölgedeki orman yangınları ile askerî operasyonlar arasındaki ilişki tekrar gündeme geldi.

Özellikle yaz aylarında Şırnak’ın Cudi ve Gabar dağları ile Diyarbakır’ın Lice, Dicle ve Kulp ilçelerinde, Dersim’in ise Hozat ve Pülümür kırsalında kalan operasyon bölgelerinde sık sık orman yangınları çıkıyor.

Söz konusu bölgelerde askeri operasyonların yoğunluğuna dikkat çeken sivil toplum kuruluşları, yangınlara askerî operasyonların neden olduğunu belirtiyor. Tarım Orkam-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Nasır Demirkıran bu durumu Şube Başkanı “Operasyon bölgesi olduğu için ne orman muhafaza memurları ne de yaşam alanları olan köylüler yangınlara zamanında müdahale edebiliyor,” ifadeleriyle anlatıyor.

Diyarbakır Barosu Yöneticisi Mehdi Özdemir, Şırnak, Diyarbakır ve diğer illerdeki yangınların askerî operasyonların bir sonucu olarak çıktığını, soruşturmaların ise yeterince caydırıcı olmadığını belirtiyor. Kamu kurumlarının duyarsızlığı nedeniyle de yangına müdahalede çoğu zaman geç kalındığını vurguluyor Özdemir.

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Doğan Hatun da bazı bölgelerin bilinçli olarak yakıldığını söyleyerek, ekliyor: “Şırnak’ın Cudi Dağı, Dicle ve Dersim en çok yangının yaşandığı bölgeler. Yüzde yüzü güvenlik amaçlı yangınlardır.”

Geçen senelerde olduğu gibi bu sene de özellikle Diyarbakır, Şırnak ve Dersim’de günlerce çok sayıda yangın çıktı. Nisan ayında Dersim’in Ovacık, Hozat, Çemişgezek ilçelerinin üçgeninde askeri operasyonla birlikte başlayan orman yangını bir hafta sürmüştü. Geçtiğimiz Eylül ayında çıkan yangınlara dair sosyal medyada #CudiYanıyor etiketiyle paylaşımların yapıldığı Cudi Dağı’nda Mayıs ayında başlayan yangın beş günde sönmüştü. Haziran başında da Cudi Dağı eteklerinde, Silopi ilçesi kırsalında kısa süren bir yangın meydana gelmişti.