Neler Yapmalı?

İnsan kaynaklı iklim değişikliğinin sonuçlarını göz ardı ederek gazetecilik yapmak artık imkânsız. Öyle ki iklim krizi gazeteciliği biçimlendiren bir ana unsur hâline geldi. Odağına iklim krizini alan gazeteciler habercilik ilkelerini ve amaçlarını, bu krizi daha iyi anlatmak ve kamuoyunu harekete geçirmek gibi önceliklerle yeniden tanımlıyorlar. | Kılavuzu P24 Akademi’den inceleyebilirsiniz; siteye kayıt ücretsizdir.

Kamu sağlığı bakımından nitelikli habercilik ne bir seçenek ne de bir lüks. Bir zorunluluk. Bu eğitim modülü sağlık alanında haber hazırlarken bir izlek oluşturması için tasarlandı. Sağlıkla ilgili doğru bilgilere ulaşmanın, bilgileri hiyerarşize etmenin ve herhangi bir çıkar çatışmasına sebebiyet vermeden ele alabilmenin püf noktalarını okuyacaksınız. | Kılavuzu P24 Akademi’den inceleyebilirsiniz; siteye kayıt ücretsizdir.

Veri kullanımı haberin doğasını değiştirmedi. Bilakis, habere olan güvenin tazelenmesinde önemli bir rol üstlendi. Veri Gazeteciliği ile Veri Doğrulama Yöntemleri Dersi gazetecilere veri ile en doğru şekilde ve en kolay yöntemlerle nasıl çalışabileceklerini araçlar, örnekler ve pratik tavsiyeler ile öğretmeyi hedefliyor. | Kılavuzu P24 Akademi’den inceleyebilirsiniz; siteye kayıt ücretsizdir.

Devleti elinde tuttuğu bilgi ve belgeleri herkesle paylaşmaya zorunlu kılan bilgi edinme hakkı, bu bilgiyi kamusallaştırabilecek oldukları için gazetecileri özellikle ilgilendiriyor. Bu rehberde gerçek başvuru örnekleri üzerinden, bilgi edinme hakkının kapsamı ve sınırları; bilgi edinme başvurusunun nasıl yapılacağı ve başvuruda nelere dikkat edilmesi gerektiği anlatılıyor. | Kılavuzu P24 Akademi’den inceleyebilirsiniz; siteye kayıt ücretsizdir.

Toplumsal cinsiyet odaklı habercilik, sadece içinde “kadın” ve/veya “LGBTİ+” geçen haberler değildir. Bu yaklaşım, kadınlar ve LGBTİ+’ların medyada eşit temsilinin sağlanmasının yanı sıra toplumsal cinsiyet odaklı bakış açısının tüm haber politikasına yayılmasını hedefler. Bu alışılmış tabloyu tersine çevirmek editörlerin ufak dokunuşlarından ve muhabirlerin haber seçimlerinden geçiyor. | Kılavuzu P24 Akademi’den inceleyebilirsiniz; siteye kayıt ücretsizdir.