Melet Irmağı'nın üzerinde dokuz HES bulunuyor. Çevre halkı ve birçok sivil toplum kuruluşu ırmağın üzerine inşa edilmesi planlanan beş HES’e karşı mücadele sürdürüyor.

Belgesel

HES Melet Irmağı Ordu

DOSYA

24 Aralık 2021

Derenin hakkı: İnsan, bir nehri öldürdüğünde neden suçlu sayılmaz?

Özlem Kahveci

Melet Irmağı HES kıskacından kurtulamıyor. “Derenin Hakkı” adlı belgesel yöre halkının HES’lere karşı sürdürdüğü mücadeleyi onların gözlerinden anlatıyor

Tarih boyunca antik kentlere, tarım arazilerine, değirmenlere ve geçmişin kamusal alanlarına ev sahipliği yapan Melet Irmağı, hidroelektrik santrallerin (HES), taş ocaklarının ve madenciliğin kıskacında. Ordu’nun sınırları içerisinde akan Melet’in adı özellikle HES’lerden hiç kurtulamıyor.

Şu ana kadar ırmak üzerine dokuz HES inşa edildi. Şimdilerde ise yöre halkı ve birçok sivil toplum kuruluşu ırmağın üzerine inşa edilmesi planlanan beş HES’e karşı mücadele sürdürüyor.

“Derenin Hakkı” adlı belgeseli, bu mücadeleyi Melet Irmağı havzasında yaşayan insanların hikâyeleriyle anlatıyor. Havza boyunca bir nehrin maruz bırakıldığı yıkımı ekrana getirirken, bu yıkımın tanıklarının gözünden “insan, bir nehri öldürdüğünde neden suçlu olmaz?” sorusuna yanıt arıyor.


• Bu belgesel, Özgürlük için Friedrich Naumann Vakfı’nın (FNF) desteğiyle sunduğu bilgi edinme hakkına dayalı araştırmacı gazetecilik bursları kapsamında hazırlanmıştır.