Gezegen'in beşinci buluşması 31 Mayıs'ta gerçekleşti.

Yorum

ikizdere insan hakları

DOSYA

2 Haziran 2021

Doğayı savunmak, insan haklarını savunmaktır

Gezegen

Gezegen’in beşinci buluşmasında Şebnem Korur Fincancı ve Özer Akdemir, Türkiye’de doğa savunuculuğunu haklar perspektifinden değerlendirdi

Gezegen, 31 Mayıs’ta gerçekleştirdiği beşinci buluşmasında odağına doğa savunucularını aldı. Türk Tabipler Birliği Başkanı ve hak savunucusu Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve Evrensel gazetesi İzmir temsilcisi gazeteci-yazar Özer Akdemir, Türkiye’de doğayı ve yaşam alanlarını korumak için verilen mücadeleleri haklar perspektifinden değerlendirdi.

Türkiye’de doğa savunucularına yönelik baskı, taciz, gözdağı ve tehditlerin artığı bir dönemde Kaz Dağları’ndan İkizdere’ye, Marmara’dan Van’ın Gürpınar ilçesine farklı girişimlere karşı yurttaşların sürdürdükleri mücadelelere karşı devletin uyguladığı şiddet türleri üzerine konuştuk. Yeşil alanları savunmanın ne denli kitlesel hâle gelebileceğini, toplumun her kesiminden insanları nasıl birleştirebileceğini berraklıkla gördüğümüz Gezi’yi 8. yıldönümünde hatırlayarak, bugüne ve geleceğe baktık.

Webinarda katledilişinin 10. yıldönümünde Metin Lokumcu’yu, Karadeniz Sahil Yolu inşaatına karşı verdiği doğa mücadelesinden dolayı silahlı saldırıya uğrayan ve öldürülen avukat Cihan Eren’i, Finike’de taş ocakların faaliyetleri nedeniyle zarar gören sedir ağaçlarını korudukları için öldürülen Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu’yu hatırladık, Türkiye’nin dört bir yanındaki Gezi Parkı protestolarında polis şiddeti nedeniyle katledilenleri andık. Ekoloji alanında hem teorik çalışmalar yapan hem de sahadaki her mücadelede desteğini esirgemeyen akademisyen Beyza Üstün’ün Kobane davasında tutuklu yargılanmasına parantez açtık.

Buluşmanın tamamını YouTube kanalımızda izleyebilirsiniz.