İkizköy'ün yöre halkı, çevresindeki termik santralleri işleten YK Enerji’nin santrallere linyit sağlayacak açık maden ocağı kurma girişimine karşı mücadele veriyor. | Görsel: Hakan Tosun. (video haberden ekran görüntüsü)

7 Nisan 2022

İkizköy zeytinliklerini koruyor: Bize artık dokunmasınlar

Hakan Tosun

İkizköy’de yaşayan yöre halkı bölgedeki termik santraller nedeniyle son üç yıldır Muğla’nın dört bir yanına dağıldı ve topraklarından uzaklaştırıldı. Şimdilerde santrallere linyit sağlayacak maden ocağına karşı mücadele veriyor

Muğla, İkizköy’deki yöre halkı yaklaşık üç yıldır bölgedeki Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin tehdidi altında. Köyde yaşayanların çoğu bu santraller nedeniyle, 2019’dan bu yana Muğla’nın dört bir yanına dağıldı, evlerinden oldu ve geçimlerini sağladıkları topraklarından uzaklaştırıldı.

Son günlerde ise İkizköylüler bu termik santralleri işleten Limak Holding ve İÇTAŞ ortaklığındaki YK Enerji’nin santrallere linyit sağlayacak açık maden ocağı kurma girişimine karşı mücadele veriyor. Şirket, 31 Mart günü Işıkdere Mahallesi’nde yer alan Akbelen Ormanı’nda 40’a yakın zeytin ağacını köklerinden söktü. Aynı gün, zeytin ağaçların sökülmesine karşı nöbet tutanlar ile jandarma arasında arbede yaşandı ve iki kişi gözaltına alındı. Yaşananlar sonrası söküm işlemi geçici olarak durduruldu. Ancak tehdit henüz bitmedi.

Şirketin bu girişiminin gerekçesi ise, Maden Yönetmeliği’ne eklenen bir maddenin 1 Mart’taki Resmî Gazete’de yayımlanması. Maddeye göre, ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere zeytinliklerde madencilik faaliyeti yürütülebilecek ve bu faaliyetlere ilişkin tesisler inşa edilebilecek.

Yapılan değişiklik üzerine birçok sivil toplum kuruluşu (STK) yönetmeliğin iptali açın dava açtı. Davaların devam etmesine rağmen, YK Enerji Milas ilçesi sınırlarında yer alan Işıkdere Mahallesi’nden ayrılmadı. Ancak çevre halkı son kalan asırlık zeytinlik ağaçlarını korumak için el birliğiyle nöbetlerini sürdürüyor. “Ağaçsız nasıl nefes alırız, topraksız nasıl geçiniriz!” diyor İkizköylüler. “İkizköy’ü vermeyeceğiz. Buradan ayrılmayacağız. Bizi artık rahat bıraksınlar.”