10 Şubat 2022

1 Nokta 5 #18: Yemek Sepeti Çalışanı Aygen: Haklarımızı hep ertelediler, bu artık patlama noktasıdır

Son zamanlarda Türkiye’de herhalde en çok “Geçinemiyoruz” cümlesini duyuyoruz.

Yeni yılla beraber gelen zamlar, Türkiye gündeminin en üst sıralarında. Sosyal medya platformlarında zamlara tepki olarak bir elektrik veya doğal gaz faturası paylaşımı görmemek mümkün değil.

Bu yüzden birçok kesim “geçinemiyoruz” diyerek tepkilerini dile getiriyor.

O kesimlerin en başında son bir aydır kuryeler var. Birçok kentte farklı firmalar için çalışan kuryeler çeşitli eylemler düzenliyor.

1 Nokta 5’in 18. bölümünde Gezegen editörü Zeynep Yüncüler’in konuğu 15 yıldır kurye olan ve üç yıldır Yemek Sepeti için çalışan Hilmi Aygen.

Aygen, Yemek Sepeti’nin pandemi döneminde beş kat büyümesini hatırlatarak, “4 bin 250 liralık bir maaşı, yüzde 48 enflasyonla kabul etmiyoruz. Beş kat büyümeye karşı aslında ufak bir tutar zam istiyoruz, hakkımız olarak istiyoruz. Çünkü pandemi döneminde bu büyümeyi sağlayan biz kuryeleriz.”

Süren grev sırasında müdürlerinin kendilerine zam yapılmayacağını, aksine yaptırımların artacağını söylediğini belirten Aygen, “Zam alsakta almasakta bize mobbing uygulamaya devam edecekler, bunu yüzümüze söylediler” diyor.

Aygen haklarını kazanana kadar eyleme devam edeceklerini söylüyor ve toplumun da desteğini sürdürmesi çağrısında bulunuyor.

Yeşil Gazete ve Gezegen ortaklığıyla, Podfresh teknik altyapısıyla.