PODCAST

16 Şubat 2022

1 Nokta 5 #19: Hayvan Deneyleri Yönetmelik Taslağı: Hayvanlar yine korunmuyor

Geçen yıl birçok maddesinde yapılan değişiklikle hayvan hakları savunucularını hayal kırıklığına uğratan Hayvanları Koruma Kanunu ile ilgili tartışmalar sürerken, Ocak 2022’de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hayvan deneyleri ile ilgili hazırladığı yönetmelik taslak tartışma konusu.

Çünkü mevcut taslak, sokak ve bakım evlerindeki hayvanların denek olarak laboratuvarlara gönderilmesini yasaklamıyor.  Üstelik Türkiye’de her yıl ortalama 270 bin hayvan deneylerde kullanılıyor.

Deneye Hayır Derneği, Hayvan Deneyleri Yönetmelik Taslağı’nın tüm muhataplarla birlikte görüşülerek gerekli düzeltmelerin yapılması için change.org’da imza kampanyası başlattı.

1 Nokta 5’in 19’ncu bölümünde Merve Özçelik’in konuğu hayvan hakları savunucusu ve Deneye Hayır Derneği Başkanı Yağmur Özgür Güven.

“Ülkemizde hayvanlarla ilgili yasaların revize edilmiş halleri eskisini aratıyor” diyen Güven, yeni yönetmelik için Danıştay’da bir dava açacaklarını, dava dosyasını da hazırlamaya başladıklarını söylüyor.

Söz konusu yönetmelik taslağıyla hayvan deneylerini denetleyen ve düzenleyen en üst merci olan Hayvan Deneyleri Merkezi Etik Kurulu’ndan Türk Veteriner Hekimleri Birliği, Türk Tabipleri Birliği ve hayvanları koruma alanında çalışan dernek temsilcisinin çıkartıldığını belirten Güven “Ülkemizde hayvan deneyleri denilince ne yazık ki sadece kozmetik ya da kansere çare bulunulacakmış gibi algılanıyor. Biz, toplumdaki her bireyi hayvan deneyleri konusunda hayvanlardan yana taraf olmaya davet ediyoruz” diyor.

Yeşil Gazete ve Gezegen ortaklığıyla, Podfresh teknik altyapısıyla.