23 Şubat 2022

1 Nokta 5 #20: Ekokırım suçunun tanınmasına doğru

İklim krizine karşı mücadelenin başlıca yollarından biri hukuk. Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı birçok ülkede anayasada güvence altına alınan temel bir hak. Ancak, doğayı tahrip etmek, ekolojik bir yıkıma yol açmak başlı başına bir suç olarak sayılmıyor. Tüzel kişiler yönetmeliklerle belirlenen kuralları ve kısıtlamaları ihlal ettikleri için yargılanabiliyor, tazminat ödemeye mahkûm edilebiliyor. Doğaya zarar veren faaliyetlerini durdurmak zorunda bırakılabiliyor.

Hukukçular ise bir adım daha ileri giderek tabiatı yok eden faaliyetlerin “ekokırım” tanımıyla özünde suç sayılması için uğraş veriyor. Eğer ekokırım suçu kabul edilirse, uluslararası ceza hukukunda 1945’ten ilk defa yeni bir suç eklenmiş olacak.

Peki, ekokırım tam olarak ne anlama geliyor? Kabul edilmesi halinde hangi faaliyetler yargılama kapsamına girecek? Ulusal mevzuata nasıl yansıyacak? Şirketlere veya bireylere doğaya zarar veren faaliyetlerinden dolayı dava açılabilecek mi?

1 Nokta 5’in 20’inci bölümünde Gezegen editörü Özgün Özçer’in konuğu uluslararası ceza hukuku ve çevre hukuku uzmanı Özlem Altıparmak. Aynı zamanda Doğa Derneği’nin hukuk danışmanlığını ve Ankara Üniversitesi’nin İklim ve Ekokırım Hukuk Kliniği koordinatörlüğünü yürüten Altıparmak, ekokırımın suç sayılmasının önemine ve doğa savunucularının mücadelesinde nasıl bir kazanım olabileceğine ışık tutuyor.

Yeşil Gazete ve Gezegen ortaklığıyla, Podfresh teknik altyapısıyla.