2 Mart 2022

1 Nokta 5 #21: Ukrayna işgali ve Akkuyu Nükleer Santrali

Rusya’nın, Ukrayna’nın farklı bölgelerine askeri müdahaleyle işgal operasyonu aralıksız sürüyor. Dünyanın yakından takip ettiği bu savaş, nükleer santrallerin sadece bir enerji santrali olmaktan öte olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Rusya, Ukrayna’nın Başkenti Kiev’e 110 km uzaklıktaki Çernobil Nükleer Santrali ele geçirdi. Bölgede radyasyon seviyelerinde artış olduğu açıklandı. Ancak, asıl endişe şu an Ukrayna’da savaş ortasında kalan aktif reaktörler.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ordusunun stratejik nükleer gücünü “alarm seviyesine” geçirdiğini açıklaması ise, “NATO ülkelerine tehdit” olarak yorumlansa da bir endişe yaratmadı denemez.

Türkiye için de bir “endişe” mevcut, o da sahibi Rusya’nın olduğu, Mersin’de yapımı devam eden ve 2023’te faaliyete geçmesi planlanan Akkuyu Nükleer Santrali.

1 Nokta 5’in 21’nci bölümünde Gezegen editörü Zeynep Yüncüler, Uluslararası Nükleer Silahlara Karşı Hekimler Birliği üyesi ve Mersin Nükleer Karşıtı Platform’un en eski üyelerinden Dr. Ful Uğurhan ile Ukrayna’daki nükleer santrallerin yarattığı endişeyi ve Akkuyu’nun, Rusya-Türkiye arasında yaratacağı olası senaryoları konuşuyor.

Rusya’nın yarın Akkuyu ile Türkiye’yi farklı biçimlerde tehdit etmeyeceğinin bir garantisinin olmadığının altını çizen Uğurhan, “Santralin sadece toprağı Türkiye’ye ait, başka hiçbir şeye sahip değil. Tüm yetki ve sahiplik Rusya’da. Üstelik bir liman da kurdular. Bir savaş durumunda o limanda kim duracak. Türkiye ve üyesi olduğu NATO donanması mı yoksa Rus donanması mı? Şimdi Akkuyu’dan vazgeçmek için en uygun zaman” diyor.

Yeşil Gazete ve Gezegen ortaklığıyla, Podfresh teknik altyapısıyla.