17 Mart 2022

1 Nokta 5 #23: Güzellikleri ve zorluklarıyla günlük hayatta bisiklete binmek

Baharın yaklaşmasıyla birlikte 1 Nokta 5’te yollara düşüp pedallarımızı çevirmeye başlıyoruz. Kentlerin ekolojik ve çevreci olma yolunda olmazsa olmazlarından biri bisikletli ulaşım. Ancak Türkiye’de bisiklete binmek açıkçası cesaret istiyor. Yoğun trafik, bozuk yollar, bisiklet şeridinin olmaması, kaldırım kenarından durmaksızın – ve hızla – kuryelerin motosiklet sürmesi, dolmuş ve taksilerin devamlı sağa çekerek müşteri indirip bindirmesi… Keyifli ve neşeli bir ulaşım biçimi olması gerekirken, bisiklete binmek adeta bir çileye dönüşüyor Türkiye’de. Hem de bisikletçilerin güvenliğini tehdit edercesine.

Ama bardağın dolu bir tarafı ve güzel örnekler var. Konya 550 kilometre bisiklet yoluyla bisikleti kent ulaşımının bir parçası hâline getirdi. Akıllı bisiklet uygulamasını ilk hayat geçiren kent Kayseri’de de bisiklete binme alışkanlığı yayıldı. Şimdi başta İstanbul olmak üzere diğer şehirler de bisikletleri toplum ulaşım ağına entegre etmek için kolları sıvıyor. Ancak bunu yaparken bisiklet yollarının hâlâ yetersiz olması, günlük hayatında bisiklet kullanmaya hevesli birçok kişi açısından caydırıcı bir unsur.

Peki, bisiklete binmeyi hayatının bir parçası hâline getirenlerin deneyimleri neler?

Zorluklarla nasıl başa çıkıyorlar ve yaşadıkları tüm sorunlara rağmen heveslerini korumayı nasıl başarıyorlar?

23’üncü bölümde kişisel blogunda bisiklet güncesi tutan gazeteci, radyocu ve tabii podcast yapımcısı Seçil Türkkan’ı konuk ediyoruz. Ankara ve İstanbul’da, pandemiyle sınanan bisiklete binme deneyimlerini dinliyoruz, uygulanabilecek çözümleri birlikte değerlendiriyoruz.

Yeşil Gazete ve Gezegen ortaklığıyla, Podfresh teknik altyapısıyla.