30 Mart 2022

1 Nokta 5 #25: Atık malzemelerden müzik yapan ileri dönüşümcü grup: Fungİstanbul

İklim krizi sanat ve sanat yapma araçlarını da değiştirebiliyor. Değişen sanat dallarından biri de müzik. Kendilerini ileri dönüşümcü olarak tanımlayan Fungİstanbul da bu değişimi başlatan müzik gruplarından.

Gazeteci Merve Özçelik, atık malzemelerden ürettikleri enstrümanlarla müziklerini yapan üç kişiden oluşan Fungistanbul grubu üyesi Roni Aran ile ürettikleri enstrümanları, müziklerini ve ileri dönüşümü konuşuyor.

2019 yılında grup içinde ’ileri dönüşüm’ fikrinin oluştuğunu belirten Aran, verdikleri konserlere de çoğunlukla atıklardan yaptıkları enstrümanlarla çıktıklarını söylüyor.

Grubun şu anda ona yakın atıktan yapılmış enstrümanı var. Başka müzisyenlerin de bu tarz müzik yapmalarının olumlu olacağını söyleyen Aran, “Sonuçta bu bir bilinçlenme hali. Ne kadar çok insan böyle bir şeyin farkına varırsa bu bizim için iyi bir şey. Amaç doğanın sorunlarının farkında olmak” diyor.

Aran, ekliyor: Her zaman samimi olmaya çalışıyoruz. Günümüzün en önemli sorunu olarak düşündüğümüz doğayla ilgili sorunları müzikal veya sanatsal ifadeyle anlatmanın da önemli olduğunu düşünüyoruz.”

Grup, yeni albümleri Çer Çöp Havası’nı (Trash Oriental) da bu sene piyasaya sürdü.

Yeşil Gazete ve Gezegen ortaklığıyla, Podfresh teknik altyapısıyla.