5 Ekim 2023

Doğa İçin Bilme Hakkı – İzmir: Aliağa Cüruf Dağları

İzmir’in uzun yıllardır en büyük çevre sorunu, Foça ve Aliağa ilçeleri arasındaki tarım alanlarının ortasından yükselen cüruf tepeleri. Bölgedeki demir-çelik fabrikalarının üretimi sırasında ortayan çıkan ve TUBİTAK’ın “Tehlikeli Atık” olarak tespit ettiği cüruflardan oluşan tepeler her geçen daha da büyüyor.

Cüruf tepeleri ne zaman ve nasıl oluşmaya başladı?

Yükselen cüruf tepelerine dair bilimsel raporlar ne diyor?

Hukuki süreç ve bölge halkının mücadelesi ne noktada?

Bilgi edinme başvuruları sürecinde neler yaşandı?

Cürufun doğaya ve insana verdiği zararlar neler?

Daha birçok soruyu gazeteci Ramis Sağlam soruyor, Foça Çevre ve Kültür Platformu Sözcüsü Bahadır Doğutürk, Aliağa Çevre Platformu sözcüsü Zeki Küçükakyüz, Avukat Arif Ali Cangı, Şehitkamil Mahallesi’nden İsmail Ulusoy ve Şehitkamil Mahallesi Muhtarı Ayşe Algül yanıtlıyor.

Not: Bu kayıttan sonra, 4 Ekim günü Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İzmir’in Aliağa ilçesindeki yapılmak istenen cüruf depolama tesisine üçüncü kez izin verdi. 

 

 

Gezegen24, Fransa Büyükelçiliği’nin katkılarıyla gazetecilerle beraber Türkiye’nin yedi şehrinde çevre aktivistlerini ve uzmanları dinliyor. Bu şehirlerin her birinin çevresel zorluklarına dikkat çekilen podcast serisinde bilgi edinme özgürlüğü hakkı kapsamında kamu kurumlarına bir dizi soru yöneltiliyor.

Bilgi edinme hakkının kullanımını teşvik ederek hem savunuculuğu hem de gazeteciliği geliştirmek için #DoğaİçinBilmeHakkı etiketiyle bir aradayız.