3 Ekim 2023

Doğa İçin Bilme Hakkı – Mersin: Akkuyu Nükleer Güç Santrali

Bu bölümde, gazeteci Vedat Örüç Rusya Atom Enerjisi Kurumu’nun (Rosatom) “Yap-İşlet-Sahip Ol” modeliyle üstlendiği, Mersin’de inşası devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ne dair tüm tartışmaları detaylarıyla uzmanlarla konuşuyor.

60’lı yıllara ait bir devlet projesi olan ancak hayata geçmeyen, Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesini AK Parti neden başlattı?

Proje başlarken neler yaşandı?

Muhalefet ne dedi, ne gibi çalışmalar yaptı?

Sivil toplum örgütlerinin, aktivistlerin ve çevre halkının mücadele sürecinde neler yaşandı/yaşanıyor?

Neden nükleer enerji tercih edildi?

Neden nükleer karşıtlığı?

İnşaat ve ÇED raporu sürecinde neler yaşandı?

İki sene sonra devreye girecek yakıt çubukları neden şimdi santrale getirildi?

İnsan ve çevre güvenliği nasıl sağlanacak?

Doğa ve insan sağlığı açısından sonuçları ne olacak?

Olası riskli senaryolar neler?

Toplumun nükleer enerjiye bakış açısı ne durumda?

Daha birçok soruyu, gazeteci Vedat Örüç soruyor uzmanlar Elektronik mühendisi, Enerji uzmanı Arif Künar, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan, Mersin Nükleer Karşıtı Platformu üyesi Ful Uğurhan ve Mersin Nükleer Karşıtı Platformu Temsilcisi Osman Koçak yanıtlıyor.

 

Gezegen24, Fransa Büyükelçiliği’nin katkılarıyla gazetecilerle beraber Türkiye’nin yedi şehrinde çevre aktivistlerini ve uzmanları dinliyor. Bu şehirlerin her birinin çevresel zorluklarına dikkat çekilen podcast serisinde bilgi edinme özgürlüğü hakkı kapsamında kamu kurumlarına bir dizi soru yöneltiliyor.

Bilgi edinme hakkının kullanımını teşvik ederek hem savunuculuğu hem de gazeteciliği geliştirmek için #DoğaİçinBilmeHakkı etiketiyle bir aradayız.