5 Ekim 2023

Doğa İçin Bilme Hakkı – Muğla: İkizköy Direnişi

Muğla’nın yaklaşık üç yıldır en büyük çevre sorunu Akbelen Ormanı’ndaki ağaç kıyımı. Milas ilçesi İkizköy Mahallesi’nde bulunan Akbelen Ormanı’na Limak-İçtaş ortaklığına ait olan Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim Anonim Şirketi  (YK Enerji) tarafından açılmak istenen kömür ocağına karşı mücadele sürüyor.

Akbelen Ormanı’nda direniş ne zaman başladı ne nasıl devam ediyor?

Karşı çıkılan şey ne?

Hukuki süreçte neler yaşandı? Akbelen Ormanı davası nasıl başladı hangi noktada? Yeni açılan davalar neler?

Bilgi edinme başvuruları sürecinde neler yaşandı?

Bölgede yer alan tarihi alanlara ne oldu?

Akbelen’i orman ekosistemi açısından nasıl değerlendiririz?

Kömür madenciliğinin çevresel etkileri nelerdir?

Daha birçok soruyu gazeteci Sakine Orman soruyor, İkizköy Çevre Komitesi Başkanı Nejla Işık, Avukat İsmail Hakkı Atal, Çevre Mühendisi, Çevre ve İklim Politikaları Kıdemli Danışmanı Deniz Gümüşel, yerel halktan Hasan Yorulmaz ve Aytaç Yakar yanıtlıyor.

Gezegen24, Fransa Büyükelçiliği’nin katkılarıyla gazetecilerle beraber Türkiye’nin yedi şehrinde çevre aktivistlerini ve uzmanları dinliyor. Bu şehirlerin her birinin çevresel zorluklarına dikkat çekilen podcast serisinde bilgi edinme özgürlüğü hakkı kapsamında kamu kurumlarına bir dizi soru yöneltiliyor.

Bilgi edinme hakkının kullanımını teşvik ederek hem savunuculuğu hem de gazeteciliği geliştirmek için #DoğaİçinBilmeHakkı etiketiyle bir aradayız.