19 Eylül 2021

Tüketici kooperatifleri: Adil bir gıdaya nasıl ulaşırız?

Çiçek Tahaoğlu , Nilay Vardar

Yerel, temiz ve adil gıda arayışında imdadımıza tüketici kooperatifleri yetişiyor. BUKOOP ve Kadıköy Kooperatifi bunlardan sadece ikisi

Günde en az üç kere soframıza gelen gıdaların nerede, nasıl yetiştiği ve hangi koşullarda bize ulaştığı artık gündemimizi giderek daha çok meşgul ediyor.

Hem sağlığımız hem de gezegenimiz için marketlerde her gün önümüze sunulan gıdaların yerine yerel, temiz ve adil gıdanın peşindeyiz. Bu zorlu arayışta imdadımıza tüketici kooperatifleri yetişiyor ve gıdaların tarladan soframıza aracısız şekilde gelmesini sağlıyor.

Boğaziçi Mensupları Tüketim Kooperatifi’nin (BUKOOP) 2009’da kurulmasından bugüne, tüketici kooperatiflerinin sayısı İstanbul’da 20’ye ulaştı.

BUKOOP’tan Kamber Yılmaz “Hem örgütlü çiftçi hem de küçük çiftçiyi nasıl destekleyebiliriz? Zinciri nasıl kırabiliriz? Yerel ürünle yerel tohumla adil bir gıdaya nasıl ulaşabiliriz?” gibi sorularla yola koyulduklarını anlatıyor.

“Gıdanın politik olduğunu” vurgulayan Özce Bilge Demoğlu ise Kadıköy Kooperatifi’nde pestisit kalıntısı olmayan doğal, ekolojik, sürdürülebilir yöntemlerle üretilmiş ürünler aracılığıyla alıcıyla üreticileri aracısız bir şekilde buluşturduklarını ifade ediyor.