Validebağ Gönüllüleri 1998'den bu yana Validebağ Korusu'nda yapılaşma tehdidine karşı mahalle sakinlerini ve doğa savunucularını bir araya getiriyor. | Görsel: Hakan Tosun

Video

DOSYA

19 Mayıs 2021

Validebağ Gönüllüleri koruyu bakanlık ve belediyeden korumakta kararlı

Hakan Tosun

Validebağ Gönüllüleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Üsküdar Belediyesi’nin Validebağ Korusu’nu yapılaşmaya açacak “Rehabilitasyon” projesine karşı çıkıyor

İstanbul’un son kalan yeşil alanlarından Üsküdar’daki Validebağ Korusu yine bir yapılaşma projesinin tehdidi altında. Validebağ Gönüllüleri, 1. derece sit alanı olan korunun sınırları içinde yapılması öngörülen 500 araçlık otopark, ışıklandırma direkleri, festival alanı gibi unsurlar içeren “Düzenleme ve Rehabilitasyon” projesine karşı çıkıyor. Koruda bir araya gelen mahalle sakinleri ve gönüllüler, 22 yıldır olduğu gibi Validebağ Korusu’nda herhangi bir yapılaşma olmaması için mücadele etmeyi sürdüreceklerini söylüyorlar.

Koruda yapılması öngörülen yeni projeyi bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 24 Nisan’da açıklamıştı. Kurum, “Düzenleme ve Rehabilitasyon” olarak tanımladıkları projenin Üsküdar Belediyesi ile birlikte Validebağ Korusu’nda 354 bin m²’lik alanda gerçekleşeceğini açıklamıştı. Ayrıca, toplam 30 milyon lira bedelli projenin masraflarının yarısının bakanlık tarafından hibe edileceğini belirtmişti.

1998 yılında kurulan Validebağ Gönüllüleri, bugüne kadar korunun doğal halinin bozacak inşaat projelerine karşı defalarca harekete geçmiş ve birçoğuna engel olmuştu. 2014 yılında cami inşaatına karşı mahallede uzun soluklu bir direniş başlamış, ancak cami tamamlanarak 2015’te ibadete açılmıştı. 2018’de ise korunun “Millet Bahçesi”ne dönüştürülmesi gündeme gelmişti.