Haber

+65 pandemi

DOSYA

15 Kasım 2021

+65’in pandemi günlüğü:
8 milyon yaşlının
büyük yalnızlığı

Esra Açıkgöz

Sekiz günlük yazı dizisinde söz onlarda. 65 yaş üstü, pandeminin bıraktığı fiziksel ve zihinsel izleri, yaş ayrımcılığının hissettirdiklerini, “günah keçisi” yapılmalarının yarattığı tehlikeyi ve teknolojiyle sınavlarını anlatıyor

“Virüs değil de, hayatımızın birtakım adamların eline düştüğü düşüncesi ürkütücüydü”, “Yaşlılık yüzünden ayrımcılığa uğramak büyük haksızlık”, “Pandeminin izolasyonu, cezaevindekinden daha ağırdı. Çünkü hayatımıza, görünmez duvarlar koydu”, “Nefret söylemlerine rağmen en azından konuşulur olduk”… Bunlar, 65 yaş üstünün pandemide yaşadıklarını gösteren sadece birkaç cümle.

7 milyon 953 bin 555 insanın, farklı derecedeki kısıtlamalarla 16 ay boyunca sokağa çıkması yasaklandı. Tehlikeliydi onlar, çok tehlikeli! O yüzden polisi arayıp ihbar edenler oldu. Peşlerinden “Evinize girin” diye bağıranlar da, başlarına kolonya dökenler de. Sekiz günlük bu yazı dizisinde, Covid-19 ve yasakların bıraktığı fiziksel ve zihinsel izleri, pandemiyle artan yaş ayrımcılığının hissettirdiklerini, “günah keçisi” yapılmalarının yarattığı tehlikeyi, teknolojiyle sınavlarını onlardan dinledik. Toplumdaki ageismin dayandığı tabanı, neden yaygınlaştığını, pandeminin +65 üzerindeki psikolojik etkilerini ise, uzmanları yorumladı.

> +65’in pandemi günlüğü #1: Hem pandemi hem yoksullukla baş etmek zor
> +65’in pandemi günlüğü #2: Yeni dünyanın vedalarında başrol yalnızlığın
>
+65’in pandemi günlüğü #3: Alaylı bakışlar altında dijital göçmenlik
>
+65’in pandemi günlüğü #4: Dışarıda ve içeride pandemiyle yaşamak
>
+65’in pandemi günlüğü #5: Sorunların çözümü yaşlılık hukukundan geçiyor
> +65’in pandemi günlüğü #6: Depresyon arttı, demans hızlı ilerledi
> +65’in pandemi günlüğü #7: Yaşlanma korkusu, yaş ayrımcılığını besliyor
> +65’in pandemi günlüğü #8: Sekiz milyon görünmez

 


• Bu yazı dizisi, Özgürlük için Friedrich Naumann Vakfı’nın (FNF) desteğiyle sunduğu bilgi edinme hakkına dayalı araştırmacı gazetecilik bursları kapsamında hazırlanmıştır.